Výsledky zo SEP-u

Prinášame Vám výsledky zo SEP-u 2013.

Určite najväčším medzinárodným podujatím vo westernovom športe je  Stredoeurópsky pohár, ktorý sa každý rok koná v inom štáte strednej Európy.

Tento, už deviaty ročník sa konal v  prvý októbrový víkend v maďarskom Székesfehervári za účasti jazdcov a koní zo štyroch krajín : Maďarska, Poľska, Českej republiky a Slovenska. Všetky krajiny sa snažili nominovať na podujatie z každej jazdeckej disciplíny tých svojich najlepších pretekárov. Súťažilo sa v drezúrnych, rýchlostných aj pracovných disciplínach a body sa zbierali od piatka do nedele v hale aj na vonkajších kolbištiach. Pre usporiadajúcu krajinu je ťažké nájsť areál, ktorý by mal kvalitný povrch pre všetky disciplíny a ešte aby bol veľkosťou spôsobilý pojať toľko koní, jazdcov aj divákov! Kunoslovarda ranč moc nepotešil" rýchlostkárov", a aj pády potvrdili, že koňom na danom povrchu "utekali nohy". Napriek tomu práve v rýchlostných disciplínach najviac bodovalo Slovensko vďaka Istvanovi Féherovi a jeho Hercegnovi v pole bendingu, Jani Vajdovi a jeho Lucky Peppy Jackovi v barrel racingu. Urputne sa bojovalo v drezúrkach, kde v traili, pleasure, horsemanshipe aj v  superhorse si 4 body pripísala Česká republika. Držali sme palce našim "dobytkárom" a tí nesklamali, Anton  Kondela vybojoval v cuttingu pre Slovensko víťazstvo, v cattle penningu hviezdila trojica Peter Dula, Jan Vajda a Braňo Šablatúra.

Česká republika si svoj náskok udržala do nedele, dramaticky sa menili šance na druhé miesto medzi ostatnými krajinami a do poslednej disciplíny Slovensko s Maďarskom viedli vyrovnaný boj. Keď sme nakoniec skončili druhí my, Maďarsko tretie a Poľsko štvrté, malé bodové rozdiely potvrdili vyrovnanosť jazdeckých družstiev, to, že jedni sú lepší v tom, druhí v inom, že šťastie je polovica úspechu a nezabudnúť mať na štarte pripnuté štartovacie číslo je tiež v tom strese niekedy rozhodujúce...Nakoniec zvíťazili všetci a najmä myšlienka a cieľ tohto šampionátu- stretnúť sa s priateľmi zo susedných krajín, v duchu fair-play si zmerať sily, schopnosti, čas, zručnosť a talent koní, pri tom sa baviť, smiať,  ale aj slziť a zúriť, nadväzovať priateľstvá, utužovať tie staré, spoznávať nové miesta, nových ľudí, cestovať a žiť s koňmi, lebo bez nich to už nevieme!..

Dovidenia o rok v Českej republike, priatelia!

Výsledkové listiny >>>

Poradie krajín >>>